Ankieta: Czy produkt Check Point jest według Ciebie lepszym wyborem niż McAfee i Norton?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak, darmowy produkt jest skuteczniejszym rozwiązaniem od obu płatnych rywali.
7.69%
1 7.69%
Tak, ale tylko w porównaniu z McAfee, ZonaAlarma darzę mniejszą sympatią niż Nortona.
53.85%
7 53.85%
Tak, ale tylko w porównaniu z Nortonem, McAfee jest lepszym wyborem od darmowego pakietu.
0%
0 0%
Nie, oprogramowania Intela i Symantecanie muszą obawiać się konkurencji.
38.46%
5 38.46%
Razem 13 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Check Point ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall -recenzja
#1
Kiedy mówimy o bezpłatnych rozwiązaniach antywirusowych, zazwyczaj na myśl przychodząnam trzy popularne oprogramowania , których nazwy rozpoczynają się od litery A .
A gdyby tak zmienić przyzwyczajenia?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program , który postanowiłem opisać , znacząco wykracza poza granice ochrony konkurencyjnych wydań , gdyż zawiera w sobie więcej niż moduł samego antywirusa. Wyposażony w silnik skanu real-time Kasperskyego, zaporę oraz ochronę sieciową własnych technologii ZoneAlarm Antivirus + Firewall firmy Check Point , zdaje się chcieć mocno namieszać na rynku rozwiązań zabezpieczających. Nie bez znaczenia są otwarte porównania jakie czyni producentz konkurentami tak popularnymi w USA:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dzięki tym zabiegom Check Point chce pozyskać jak najwięcej klientów Symanteca (Norton) oraz Intela (McAfee) .

Choć darmowa wersja pakietu ZoneAlarma nie jest aż tak funkcjonalna jak oferujący podobny zestaw modułów Comodo Internet Security, to z pewnością nie można obok omawianej aplikacji przejść obojętnie, tym bardziej,że w starciu z malware stanowi mocną barierę ochronną.

Ale do rzeczy....

Proces instalacji w miarę szybki i prosty. Pakiet ZA nie posiada polskiej wersji językowej, jednak komunikaty jakie wyświetla są proste w zrozumieniu nawet dla osoby , której z angielskim „nie po drodze”. Domyślnie instalowany oprócz głównych modułów ochronnych jest także toolbar, działający w przeglądarce Internet Explorer i Firefox.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program sam przeprowadza konfigurację, od użytkującego nie są wymagane żadne dodatkowe akcje. Po zakończeniu procesu ukazuje się interfejs pakietu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Główne okno zostało podzielone na 3odnośniki prowadzące do opcji;

-Antivirusa
-Firewalla
-Ochrony sieciowej

Absolutnie nic trudnego w obsłudze. W prawym górnym rogu znajdują się odnośniki do dodatkowych funkcji ZoneAlarma.GUI jasne i zrozumiałe. Ustawienia modułów bardzo czytelne.

Funkcjonalność.

Antivirus,

czyli silnik real-time zapożyczony od Kasperskyego. O tym,że sam fakt pobierania definicji rosyjskiego producenta zapewnia omawianemu pakietowi olbrzymią wykrywalność , nie muszę pisać. Skaner na żądanie jest bardzo skuteczny, od najnowszych edycji KAV odróżnia go nieco mniejsza detekcja heurystyczna, co ZA stara sięnadrobićpozostałymi modułami.
Skaner w czasie rzeczywistym zapewnia pełną kontrolę plików znajdujących się w systemie Windows. Dodatkowo sprawdzany jest także każdy pobierany element , dzięki czemu produkt Check Point zapewnia ochronę również przed malware pobranym z sieci. Jak zapewne łatwo się domyślić, wersja darmowa pakietu ma ograniczoną funkcjonalność w stosunku do płatnych wydań. Mianowicie, antivirus ZonaAlarma umożliwia:
  • skan heurystyczny wykorzystujący zaawansowane technologie ZA
  • kontrolę plików spakowanych
  • automatyczne leczenie wykrytych zagrożeń


    [Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


  • sprawdzanie aplikacji w czasie ich otwierania, zapisywania i wykonywania ( nie ma opcji zmiany tejże konfiguracji w darmowym wydaniu)
  • stosowanie wykluczeń skanu
  • dodatkowy skan behawioralny, blokujący najbardziej podejrzane akcje takie jak znane zachowania robaków komputerowych czy próby manipulowania systemem.

    [Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Oczywiście sam zaawansowany heurystycznie skaner w czasie rzeczywistymjest tylko cząstką ochrony tak funkcjonalnego pakietu. Sam w sobie zapewnia jednak naprawdę silną gałąż detekcji.

UWAGA! W omawianej bezpłatnej wersji, automatyczna aktualizacja silnika wirusów następuje raz na 24 godziny!!

Zapora

Teraz czas napisać o module, z którego słynie producent. Firewall lubi pytać o decyzje, dodatkowo połączono go z kontrolą zachowań (HIPSem). Oznacza to ,że w praktyce, pakiet do automatycznych nie należy.
Strefy sieci zostały podzielone na publiczną i bezpieczną. Każda domyślnie ma przydzielony odpowiedni poziom kontroli , dzięki czemu Firewall blokuje ataki hakerskie wymierzone w PC.
Zapora pakietu nie działa równocześnie z Windows Firewallem, ale jest za to bardziej funkcjonalna (posiada nawetmożliwość blokowania bezpiecznych serwerów Smile) .Niebezpieczne sieci są regulowane większymi ograniczeniami.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


W ustawieniach ZA nie zabrakłokonfiguracji częstotliwości alertów. Użytkownicy bardziej zaawansowani otrzymują w ten sposób do swej dyspozycji bardzo czułego HIPSa , drastycznie sprawdzającego każdą funkcjonującą aplikację.Ci z kolei, którzy cenią sobie spokój, mogą powiadomienia pakietu ograniczyć do minimum.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kontrola aplikacji,

połączona z Firewallem ocenia uruchomione programy, reaguje w momencie podjęcia ataku oraz blokuje podejrzane zachowania.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Oba moduły mają służyć behawioralnemu blokowaniu zagrożeń oraz zapobieganiu atakom hakerskim. Ciekawym jest, że dostępny zupełnie za darmo pakiet , oferuje aż tyle funkcji ochronnych. Wszystko to czyni system użytkownika zamkiem otoczonym fosą , składająca się z silnego skanera na żądanie, drastycznie skutecznego i cenionego Firewalla oraz cichej lub mocno alertującej Kontroli aplikacji/ Hipsa.

Ochrona WWW

Tu duże zaskoczenie. Zacznę jednak od minusów. Program nie skanuje odwiedzanych witryn internetowych. Funckjonalność ta dostępna jest w płatnych wydaniach. Wirusy zapisujące się na dysku są jednak skutecznie usuwane przez silnik real-time. Dodatkowy minus- toolbaar i ochrona sieciowa działają tak naprawdę tylko na Firefoxie i IE. Korzystając z Opery czy Google Chrome jesteśmy skazani na instalację dodatków przeznaczonych dla tych przeglądarek. Prawdą jednak jest,że całkowicie bezpłatne oprogramowania nigdy nie zapewnią wszystkich modułów zabezpieczeń, jakie producent może zaoferować w płatnych wydaniach.
Mimo wszystko zauważyłem wiele zalet .

Antiphishing

ZoneAlarm sprawdza otwierane witryny internetowe pod kątem oszustw, zarówno na podstawie znanych sygnatur jak i heurystycznie. Dodatkowo pobierane pliki są kontrolowane w celu zapobieganiaprzedostania się za ich pomocą kodu malware.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Internet Explorer

Przeglądarka ta jest „oczkiem w głowie” modułu ochrony sieciowej. Instalowane są aż 3 dodatki, toolbaar wskazuje poziom bezpieczeństwa odwiedzanych stron internetowych, z kolei menedżer pobieranie bezlitośnie unieszkodliwia wirusy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Spójrzcie na poniższe screeny. ZA najpierw informuje za pomocą swego menadżera pobierania o reputacji pliku, a następnie umożliwia skan.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Tryb gry

Użytkownik może decydować jakie akcje automatycznie ma podejmować pakiet bezpieczeństwa w trakcie działania aplikacji pełnoekranowej:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zużycie pamięci.

W czasie rzeczywistym przekracza ono 100 MB pamięci Ram, w momencie skanu nawet więcej niż 200 MB.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie chcę być złośliwy, ale ciekawi mnie dlaczego pod tym względem producent nie porówna swego produktu np. z Nortonem Smile

Test ochrony .

F4z sprawdził zachowanie ZoneAlarm na najnowszym LiveSecurityPlatinum. W chwili uruchomienia szkodliwego programu HIPS podjął kontratak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co ciekawe w momencie zezwolenia na wszystkie akcje ( mógłby tak postąpić niedoświadczony użytkownik) ZoneAlarm nie wyłączył się . Świadczy to o silnej autoochronie pakietu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co ważne sprawdzona została też ochrona www na Internet Explorer i..... strona ze Scamem zablokowana.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Darmowe lepsze niż płatne?


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wersja darmowa:

Ochrona :5,5
Naprawa: 5,5
Użyteczność; 5,0

Dla porównania główni „miejscowi” konkurenci ZoneAlarma:

McAfee Total Protection (płatny):

Ochrona: 3,5
Naprawa: 2,5
Użyteczność: 5,0

Norton Internet Security 2012 (płatny):

Ochrona:5,0
Naprawa: 4,5
Użyteczność: 6,0

Podsumowując screeny ze strony producenta:

Detekcja wirusów;

ZoneAlarm Free: 100%
McAfee: 97,6%
Norton: 97,6%

Detekcja zagrożeń ze stron internetowych:

ZoneAlarm:100%
McAfee:85,2%
Norton:98,1%

Usuwanie wirusów:

ZoneAlarm 100%
McAfee 80,5%
Norton 97,6%

Testy autorstwa: AV-TEST.org.

Ocena końcowa

W moim odczuciu program niedoceniany przez wielu użytkowników. Świetny Firewall z czułym Hipsem, bogaty w definicje silnik skanujący z tak dużym zapleczem laboratoriów analizy nowych wirusów oraz cena, czyli jej brak. A może warto spróbować?

Na plus :
  • cena
  • czuły HIPS, z dość zrozumiałymi alertami
  • ceniony, silny Firewall
  • silnik Kasperskyego
  • dobra ochrona przed oszustwami internetowymi


Na minus :
  • aktualizacja baz danych sygnatur tylko raz dziennie (automat)
  • dość wysokie zużycie pamięci (albo raczej program nie jest ani lekkim ani bardzo ciężkim)
  • brak kilku znaczących funkcji jak np. skan otwieranych witryn internetowych ,ale są one dostępne w płatnych wydaniach.



Porównanie funkcji wersji darmowej z płatnymi:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Polecam.

Dziękuję za uwagę.
SafeGroup.pl - Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo
Odpowiedz
#2
Dzięki za recenzję! Tylko dlaczego wszyscy mówiąc o zużyciu zasobów uwzględniają wyłącznie RAM? Teraz program może sobie pozwolić na pobranie większe zużycie pamięci, bo po to ona jest i z roku na roku komputery użytkowników ma jej coraz więcej. Nie ma ani słowa na temat obciążenia procesora czy szarpania dyskiem. Z tego co widzę po Process Explorer to we trakcie skanu nie zużywał mocno procesora.
Odpowiedz
#3
PascalHP napisał(a):Nie ma ani słowa na temat obciążenia procesora czy szarpania dyskiem.

Bo to już zależy od tego jaki masz procesor i rodzaj dysku Grin
Odpowiedz
#4
Ale mimo wszystko, niezależnie od komponentów komputera np. taki Kaspersky ciągnie dysk i procesor dość mocno. Da się to zauważyć i dobrze jest to uwzględnić w recenzji, bo mówiąc o wydajności na podstawie tylko pobieranego przez aplikację RAM''u jest nieadekwatne do faktycznego poboru zasobów.
Odpowiedz
#5
Alex , dzięki za recenzję Smile
Przychylam się do pytania - zauważyłeś jakieś większe użycie/szarpanie procka?
Odpowiedz
#6
Na screenach jest system 64bitowy Windows 7 F4z i jak sam pisał program był lekki, ale dopytam go jeszcze co i jak. Jednak na pewno zużycie RAMu / procesora mniejsze niż w Kasperskym 2013 i becie McAfee.
Natomiast ja tego softa testowałem na swoim starym komputerze i z wyjątkiem skanów był leciutkiWink
On nie ma tej samej heurystyki co KAV stąd inaczej się zachowuje.
Odpowiedz
#7
Potwierdzam . jest dość lekki , ale pochłania straszne ilości ramu, na x64 potrafił nawet ponad 400 mega łyknąć podczas skanu, w idle około 200-300 to też sporo jednak.
Odpowiedz
#8
Jeśli wiecie coś więcej na temat zasobożeroności wyżej wymienionego programu to podzielcie się cenną wiedzą. Sam bym wypróbował ale ten silnik Kaspersky''ego kompletnie mnie zniechęca. Ta "kobyła" może i dobra jest pod względem wykrywalności ale centralka mieli dyskiem tak, że nie mam serca ponownie zaaplikować silnika tej firmy Grin
| Webroot SecureAnywhere | Zemana AntiLogger PRO| Bitdefender Traffic Light add-on |
Odpowiedz
#9
Świetna autoochrona. Nabrałem ochoty, aby go sprawdzić we wrześniu. <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#10
To jest tylko skaner Kasperskyego Smile, a nie cała technologia.
Odpowiedz
#11
Może nie ma heurystyki takiej jak w KAV/KISie no i w efekcie nie mieli tak kompem.
Odpowiedz
#12
Sprawdzimy go na wirtualu w akcji i jak przypadnie mi do gustu to może zastąpi cisa, który coś ostatnio podupada.
Odpowiedz
#13
Nie ma tej samej heurystyki, są niewielkie różnice często na paczkach.
To w zasadzie bardziej ochrona interaktywna, aczkolwiek RAMu trochę konsumuje.
Myślę,że zachowanie na różnych systemach będzie różnorodneWink
Odpowiedz
#14
Jest tam antyspyware ?

Check Point miał jeden z pierwszych programów tego typu na świecie
Odpowiedz
#15
" Antivirus/Anti-Spyware Engine
Detects and blocks viruses, spyware, Trojan horses, worms, bots, and rootkits.
"
Odpowiedz
#16
Można wyłączyć antywirusa, tak żeby program nie rzucał w twarz wykrzyknikami o wyłączonych modułach?
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#17
Tak. Ja go miałem z Esetem NOD 32Smile

Ps. ZoneAlarm wydaje osobnego Firewalla.
Odpowiedz
#18
McAlex napisał(a):Ps. ZoneAlarm wydaje osobnego Firewalla.

"wydaje" tzn. aktualnie pracuje nad nowym samodzielnym firewallem? Bo wiem, że w ofercie producenta widnieje darmowa zapora, ale strasznie mnie irytują napisy i ikonki zachęcające do zakupu wersji płatnej/premium/pro/itp Wall
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#19
Nie, już od dawna jest dostępna zapora ZoneAlarm. (free)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


PS. Dodałem ankietę, ciekawią mnie Wasze opinieWink
Odpowiedz
#20
McAlex napisał(a):Nie, już od dawna jest dostępna zapora ZoneAlarm. (free)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nie wiem czy tylko u mnie, ale ZA free (od wersji 8 w górę) strasznie mulił.... Facepalm
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości