openSuse 12.1
#1
Wydano wersję 12.1 jednego z najstarszych i najbardziej znanych dystrybucji.
W nowej wersji mamy do czynienia z Gnome Shell 3.2.1, kernel w wersji 3.1,Firefox 7.0.1 ( lub Factory 8.0), Chromium 17.0.922( w Factory),Thunderbird 7.0.1 ( lub Factory 8.0), zintegrowano system kolorów Oyranos, jako pierwsza dystrybucja posiadaownCloud z integracją pulpitu Mirall.Zawiera także narzędzie Snapper - robi migawkę starszych wersji plików, by w razie komplikacji przywrócićsystem do wcześniejszych dobrych ustawień, jest to nowość która dostępna jest od tej wersji systemu.
Posiada też Tumbleweed - narzędzie aktualizacji systemu w sposób ciągły tzw. rolling-release.

Tu do pobrania:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
Nowy susełek nie przepada za USB - nie działa ani po zewnętrznych programach, ani przy użyciu tego co polecają na swojej stronie.
Sam system jednak... jest świetny. To pierwsza dystrybucja, w której nawet po otwarciu kilku programów wentylator milczy (oczywiście doinstalowałem fglrx, bez tego ani rusz) podobnie jak na Windowsie! Ogólnie nie wiem czego to zasługa, czy kernela, czy nowego KDE... No nie wiem, ale jest bardzo dobrze. Posiłkując się pewnym poradnikiem doprowadziłem też czcionki do stanu pozwalającym na czytanie bez męczenia oczu.
Jedyne co jest do bani, to repozytoria - np. Firefox 8 był dosyć sporo czasu po oficjalnej premierze, pomimo że np. w PCLOS który ma mniejsze zaplecze mogli to zaktualizować bardzo szybko. No i nie wiem czemu, ale po starcie muszę chwilę "przeczekać", dopiero potem reaguje menu itd. Nie wiem z czego to wynika, ustawiłem startowanie czystej sesji i wyłaczyłem nepomuka, a jednak nic się nie zmieniło...

Ogólnie jednak susełka polecam Smile
Odpowiedz
#3
Dodałeś repozytorium społeczności a w nim jest Firefox do Suse? Wtedy będziesz miał możliwość instalacji go w wersji 8.0.

lukasamd napisał(a):ale po starcie muszę chwilę "przeczekać", dopiero potem reaguje menu


Mam to samo.(coś skopali).
Odpowiedz
#4
andrzej76 napisał(a):Dodałeś repozytorium społeczności a w nim jest Firefox do Suse?


Tak, mam packmana, mam te Mozilli i kilka innych. Teraz już jest Firefox 8, miałem na myśli to, że długo trzeba było czekać aż się pojawił w tych repo.
Odpowiedz
#5
lukasamd napisał(a):Posiłkując się pewnym poradnikiem doprowadziłem też czcionki do stanu pozwalającym na czytanie bez męczenia oczu.

Gdzie go mogę przeczytać?
Hmmm PCLOS czy openSUSE. Ciężki wybór.
Odpowiedz
#6
Tutaj poradnik, zresztą na tym blogu są i inne:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Niemniej Segoe UI Monotype z PLCOSa i tak wygląda lepiej.
Ja czekam na nowego PCLOSa, mam nadzieję, że w grudniu będzie.
Odpowiedz
#7
Hmm PCLOS jest rolling, powinien być szybszy i ma wszystko na starcie. Natomiast openSUSE ma bardziej przewidywalny rozwój i ma więcej pakietów w repo.
Odpowiedz
#8
Eugeniusz napisał(a):i ma więcej pakietów w repo


Zależy jakich... takich użytkowych do domu to nie jestem pewien - PCLOS jest bardziej otwarty na third-party, poza tym np. wczoraj próbowałem instalować na suśle VirtualBoxa i... nie ma! Jak już się znalazł w dodatkowym repo to po instalacji i tak go nie ma. W PCLOSie jest od razu do zainstalowania. Tak samo z tym Firefoxem o którym pisałem, w suśle trzeba było czekać na aktualizację.
Sam nie wiem, ale jakoś bardziej podchodzą mi distra otwarte na zamknięte oprogramowanie Grin
Odpowiedz
#9
Eugeniusz napisał(a):Hmm PCLOS jest rolling


Od wersji 12.1 openSuse też jest rolling.
Odpowiedz
#10
andrzej76 napisał(a):Od wersji 12.1 openSuse też jest rolling.

Jako osobne repo, które jest poligonem pod factory (wersję rozwojową). Dlatego Tumbleweed (bo tak się nazywa to repozytorium) jest mniej stabilny (a przynajmniej być powinien) od PCLOS-a, który też jest rolling. Tyle że ciągłość pclosa polega na tym, by końcowy użytkownik miał zawsze aktualne programy w swoim systemie.
Odpowiedz
#11
Chciałem zainstalować go na virtualu ale VBox nie wspiera jeszcze jądra w wersji 3.1 Sad
Odpowiedz
#12
Nie działa? Ja instalowałem na VirtualBoxie i było ok.
Odpowiedz
#13
[attachment=0] <!-- ia0 -->zonk.JPG<!-- ia0 -->[/attachment] U mnie jest "Zonk"


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#14
Spróbuj może live i x86.
Odpowiedz
#15
Możesz go otworzyć w wirtualnym napędzie?
Odpowiedz
#16
Eugeniusz napisał(a):Możesz go otworzyć w wirtualnym napędzie?

Nie dało rady
Ściągam jeszcze raz
Odpowiedz
#17
Widocznie obraz uszkodził się podczas pobierania.
Polecam ściągać przez torrenty - dane są automatycznie weryfikowane, a w razie błędu uszkodzone segmenty są pobierane ponownie.
Odpowiedz
#18
Pobrałem
Śmiga jak możenie Cool
Odpowiedz
#19
Nie masz dziwnych przypadków typu że z siecią nie chce łączyć i jej nie widzi w ogóle( WiFi), i kilka innych bugów.
Instalowałem z DVD iso, ale to nie powinno mieć znaczenia. Poczekam może troszkę i zobaczę później czy to naprawili.
Odpowiedz
#20
andrzej76 napisał(a):Nie masz dziwnych przypadków typu że z siecią nie chce łączyć i jej nie widzi w ogóle( WiFi), i kilka innych bugów.
Instalowałem z DVD iso, ale to nie powinno mieć znaczenia. Poczekam może troszkę i zobaczę później czy to naprawili.

Nie wiem bo na virtualu mam teraz Mandrivę. Lecz zamierzam ją zmienić na coś innego.
Co myślicie o PCLinuxOS?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości