Linux Mint 12 Lisa
#1
Wczoraj pojawił się temat o tym, że Mint prześcignął Ubuntu na ditrowatch - co prawda ten jeden serwis w 100% prawdy nam nie powie, ale nawet autorzy Minta przyznają, że w ostatnim czasie odnotowali aż 40% wzrost ilości użytkowników ich systemu. Wynika to chyba głównie z faktu, iż w nowym Ubuntu nie ma nierozwijanego już, ale ciągle najpopularniejszego Gnome 2.

Zainteresowałem się tym, bo przecież niebawem będzie nowy Mint - wersja 12, kodowo nazywana Lisa (swoją drogą, ciekawe mają te oznaczenia tj. imię żeńskie z coraz dalszej litery alfabetu).
Czy popularność się utrzyma i przebije Ubuntu? Ciężki powiedzieć, bo nowy Mint Gnome 2 jako takiego posiadać również nie będzie .

Twórcy miętusa nie chcą jednak narzucać Gnome 3, bo chociaż przyznają, że jest on bardzo ciekawy, to podchodzi zbyt rewolucyjnie do spraw obsługi i interfejsu: odchodzi od utartych standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni od dawien dawna z niemal każdego systemu. Nie mogą się jednak cofać ze względu np. na zależności z Ubuntu 11. Rozwiązanie okazało się więc jeszcze inne. Stworzony został MGSE - Mint Gnome Shell Extensions - nakładka Mintowa na Gnome Shell, która ma połączyć nowe ze starym, dając użytkownikom poczucie stabilności i nie wrzucając ich w zupełnie nowy teren.

Screen:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dodatkowo dostępny ma być tzw. The Fallback Mode, czyli tryb GNOME 3, w którym nie mamy dostępu do akceleracji sprzętowej (która jest przez GNOME 3 wymagana), a także MATE - to drugie jest znacznie bardziej ciekawe, bo jest to... fork Gnome 2, który ma za zadanie uniknięcia problemów w zależnościami z najnowszym Ubuntu. Czy to się uda? Autorzy sami jeszcze do końca nie wiedzą, na około 11 listopada jest przewidziana publikacja wersji RC. Kiedy będzie finalna - gdy wszystko będzie gotowe.

Informacje na polskim centrum Minta:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Informacje na oficjalnym centrum Minta:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



A teraz coś bardziej subiektywnego...
Nie używam Linuksa na co dzień, ale po lekturze obu newsów stwierdziłem, że to co się dzieje z tak popularnymi dystrybucjami to istny żart - spójrzcie na to "piękne" rozbicie. Mamy w niektórych dystrybucjach rewolucyjne acz niewygodne Gnome 3, np. w Fedorze. W Ubuntu postanowili zrobić nakładkę na Gnome Shell no i jest Unity, które u jednych budzi zachwyt, ale u chyba większej grupy niechęć. Niebawem pojawi się natomiast Mint, który jest pochodną Ubuntu, a który... będzie miał swoją nakładkę na Gnome Shell, która jest zupełnie inna niż Unity!
Ja tego nie ogarniam przyznam szczerze i sądzę, że takie rozbicie jest tylko i wyłącznie wadą - nie przysporzy to użytkowników systemowi z pingwinem.

Gdybym natomiast miał stanąć przed wyborem czy komuś polecać: Gnome 3 vs Unity vs MGSE vs MATE (dwa ostatnie póki co rozwojowe) to powiedziałbym... bierz Linuksa z KDE.
To środowisko jest wygodne, dużo lżejsze niż nowe Gnome czy Unity, ale co najważniejsze, spójne.
Odpowiedz
#2
Mieszają i mieszają. Osobiście powiem iż trochę już przesadzają. Minta jak lubię i będę lubił, bo się starają i poprawiają po ubuntu ten ich "burdel". Gnome to straszne zamieszanie i dobrze prawisz polecić KDE, Xfce, ale jak ktoś lubi iść z duchem czasu w Gnome to ja będę polecał Minta.
Wiesz oceniać na razie nie ma co. Sami nie wiedzą co z tego wyjdzie? Trza poczekać pobrać, ocenić i dopiero będzie można narzekać ile wlezie.

Obecnie przesiadłem się na Xfce (z lmde), a całość przeniosłem na Debian testing i jest zadowolony.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#3
buri napisał(a):ale jak ktoś lubi iść z duchem czasu w Gnome to ja będę polecał Minta.


Ja raczej Fedorę, ma Gnome w czystej postaci, bez swoich udziwnień. Co prawda nie jest taka user-friendly, no ale jak się pogrzebie to też się dopasuje pod siebie.
Odpowiedz
#4
lukasamd napisał(a):a raczej Fedorę, ma Gnome w czystej postaci, bez swoich udziwnień. Co prawda nie jest taka user-friendly, no ale jak się pogrzebie to też się dopasuje pod siebie.

Fedory nigdy nie używałem i nie mam punktu odniesienia. Jednak zgodzę się, że też będzie dobra w tym co oferuje - wniosek na podstawie tego co o niej czytałem. Posiada zawsze pełno nowości oraz często ciekawe rozwiązania, ale to też poligon doświadczalny i z tym trza uważać.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#5
Pod tym adresem możemy pobrać linux mint 12 w wersji rc
Kod:
http://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/testing/
Arch + router z firewall + Iptables
Odpowiedz
#6
Linux Mint 12 “Lisa” released!

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


czyżby im tym razem nie wyszło...
Odpowiedz
#7
poczekać do grudnia z instalacją?


Dodano: 27 lis 2011, 9:28

ej, a czemu w gnome 3 nie ma takiego rozwiązania jak jakieś przełączniki aplikacji w panelu?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

chodzi mi o coś takiego tylko z zastosowaniem do aplikacji [no i bardziej rozbudowane]


Dodano: 27 lis 2011, 9:32

może okna aplikacji powinny być nie tyle minimalizowane co kurczone

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i przesuwane albo dotykowo, albo za pomocą takich przełączników... nie byłoby to wygodniejsze w użyciu?


Dodano: 27 lis 2011, 9:32

pewnie daje pomysły które już są XD
i jakby jeszcze nieaktywne aplikacje nie zużywały zasobów...
Odpowiedz
#8
korbennn napisał(a):czyżby im tym razem nie wyszło...


Sam szefu polskiego supportu Minta, który również był zaangażowany w nową jego odsłonę stwierdza, że to kicha...
Nie próbowałem i chyba nie będę - distra z GNOME są w rozsypce, te środowisko jest rozbite niesamowicie. Szkoda że dawno nie publikowali Minta z KDE...
Odpowiedz
#9
Wszędzie na forach linuksowychy czy normalnych narzekają na Mint " Lisę" że jest to niedoróbka. Faktycznie GNOME jest tak pokaszanione że same problemysą z takimi distrami. Co innego jest z KDE, fakt są nieraz drobne błędy, ale można je szybko wyeliminować, GNOME natomiast się rozsypie.
Odpowiedz
#10
Ano GNOME weszło w ten sam okres rozwoju co KDE 4. Pozostaje czekać na GNOME 3.6-3.8 Smile
Odpowiedz
#11
Tak, tylko że oni zrobili w GNOME 3 rewolucję, która wielu osobom się nie spodobała.
Poza tym jest koszmarne rozdrobienie - najpopularniejsze distro nie zachowuje GNOME, lecz robi swoją własną nakładkę Unity na GnomeShell.
Teraz mamy drugie bardzo popularne distro, które ani nie zostaje przy GNOME 3, ani nie przy Unity, robią własną nakładkę...
Takie rozbicie w żadnym wypadku nie jest zaletą i tylko szkodzi w rozwoju nie tylko środowiska, ale i popularności Linuksa (co teraz myśli ktoś początkujący?).

Tymczasem KDE... jest spójne, oferuje multum aplikacji, zapewnia bardzo ładne efekty przy mniejszych wymaganiach niż wcześniej wymienione środowiska.
Poza tym jest wersja na netbooki bardzo fajnie wyglądająca, a o ile mnie pamięć nie myli, to już nawet dostępny interfejs na urządzenia dotykowe.
Odpowiedz
#12
Mam Mint 12 od wersji RC. Zainstalowałem zamiast ubuntu 11.10. Unity w 11.04 było fajne, ale w 11.10 to jakaś pomyłka !! Ubuntu używałem od 7.04 i z małymi przerwami na openSUSE i Mandrive. Niestety KDE w Ubuntu to osobny temat.... Też chciałbym aby Mint był z KDE, może wtedy ustawienie rozdzielczości ekranu nie odbywałoby się przy pomocy xrandr Sad . Nowy Mint bardzo mi się podoba, pracuje na nim i jestem zadowolony, jak to zwykle z linuxami trzeba było trochę poinstalować, pogrzebać ale już wszystko mam i działa.
WIndows XP - Panda AV
Windows 7 Home Premium - BitDefender IS 2012
Odpowiedz
#13
uważam [sądząc po filmikach]że gnome 3 ma potencjał na bycie bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale nie znam się na tyle Tongue, ciekawi mnie natomiast co wykombinują w dalszych windowsach czy linuxach... ma ktoś stosowną wiedzę? ;>
Odpowiedz
#14
2 tygodnie po premierze, myślę, choć zobaczę na Vboxie jak to się je.
Instalacja w normie jeśli wziąć pod uwagę długość, znów dociągane z neta pliki języka, potem znów coś dociągnął przed końcem.
v 11 z powodzeniem używam do swoich bardzo skromnych potrzeb przy konfiguracji 768MB memory, video 64mb, akceleracja 3D on.

Na tych samych o użytkowaniu v 12 mogę zapomnieć, podkreciłem już memo do 1260mb, video do 128mb a responsywność jak u żólwia - wina vboxa, czy trzeba jakoś przebrnąć i dociągnąć update bo zauważyłem że już czeka pliczek 160mb czy może wymagane są jakieś dodatkowe ustawienia vboxa?
komu się udało w podobny sposób?
Odpowiedz
#15
Zainstalowałeś guest additions?
Odpowiedz
#16
Wydawało mi się, że starczy kiedy GA zainstalowane są choć raz, i tak mam już zainstalowane do v11, stąd możliwe są przejścia pod v12 na pełny ekran. Jednak opcja instalacji jest możliwa na v12, widać GA w górnym menu, dlatego spróbowałem doinstalować, tu dostałem dziwny komunikat, że mam niejasne pochodzenie GA, a przecież są wraz z v 4.16 Vboxa. Instalacja okupiona męczarnią nic nie dała [żeby cokolwiek ruszyło muszę skakać między full screenem a oknem, przy drugiej próbie już nawet nie ruszyło. GA instalowałem zwyczajnie poprzez autorun.
Wcześniej miałem Vbox 4.08 i zrobiłem aktualizację, która nie przebiegła bez zgrzytu, konieczne było uruchomienie instalki i wybór ''napraw instalację'' - prawdopodobnie nie było by takich jaj gdybym przywrócił image systemu itp ale to pochłania czas, którego w tym momencie aż tyle nie mam.

Tak to jest jak pewne operacje przeprowadza się raz na rok, człowiek zapomina podstaw...
Odpowiedz
#17
Używa ktoś Minta 12 ze środowiskiem Cinnamon ?

Kod:
http://cinnamon.linuxmint.com/?p=182
Fajnie się prezentuje :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jakieś opinie/zastrzeżenia ?
Odpowiedz
#18
Złe GNOME Shell, tyle że z dodatkami.
Odpowiedz
#19
Dlaczego według ciebie złe ?
Odpowiedz
#20
Według mnie jest świetne, ale 80% społeczności jest odmiennego zdania.
GS krytykowany jest za dynamicznie tworzone pulpity, za brak przycisków maksymalizacji i minimalizacji, za niewielką konfigurowalność (dla mnie to same zalety - wyglądu nie zmieniam bo potem wygląda to okropnie).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości