BitDefender 2012 - Recenzja
#1
Krótki wstęp – informacje o firmie BitDefender:
BitDefender jest twórcą jednej z najszybciej i najefektywniej rozwijających się linii uznawanego na świecie oprogramowania bezpieczeństwa. Od czasu powstania w 2001 roku, BitDefender nieustannie podnosi poziom i ustanawia nowe standardy ochrony proaktywnej, stając się innowatorem branży zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem. Każdego dnia BitDefender chroni dziesiątki milionów użytkowników domowych i korporacyjnych na całym świecie – dając im spokój ducha dzięki świadomości bezpieczeństwa ich cyfrowych doświadczeń. Rozwiązania BitDefender rozpowszechniane są poprzez globalną sieć partnerów i dystrybutorów z ponad stu krajów. BitDefender przedstawia kulisy i najbardziej aktualne informacje dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa, pozwalając użytkownikom śledzić codzienną walkę ze złośliwym oprogramowaniem.

Polska wersja najnowszej edycji oprogramowania Bitdefender 2012 pojawiła się na rynku 19 października 2011.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wraz z premierą nowej wersji produktów, firma BitDefender zadbała również o odświeżenie swojego wizerunku. Przebrandowienie objęło zmianę logo, które w obecnej formie nawiązuje do wyobrażenia Dackiego Smoka - połączenia głowy wilka z ciałem węża.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dakowie zamieszkiwali obszary, które w dzisiejszych czasach należą do Rumunii, Mołdawii, Ukrainy, Węgier i Serbii. Godło z wilczej głowy połączonej z ciałem węża było charakterystyczne dla wojsk starożytnej Dacji. Świst wpadającego przez pysk wilka powietrza podczas szarży prowadził dackich wojowników do bitwy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Chociaż zmieniły się czasy i pole bitwy, duch pozostał. Bitdefender – zawsze na straży – chroni przy pomocy opracowanych przez siebie technologii ponad 400 milionów użytkowników na całym świecie.
Przekształcone logo Bitdefendera łączy w sobie dynamizm, siłę i zuchwałość z kontrolą i koncentracją, co stanowi najbardziej skondensowaną manifestację nowej marki.

Co oferuje nam BitDefender?
  1. Autopilot
  2. Ochrona Portali Społecznościowych
  3. Dyspozytor Skanowania
  4. Safebox
  5. Kopia Online
  6. Synchronizacja Plików
  7. Tryb Ratunkowy
  8. Wirtualizacja Przeglądarki
  9. Elastyczny Interfejs
  10. Przyśpieszona instalacja



BitDefender Total Security to zintegrowane rozwiązanie służące do ochrony komputera przed wirusami, trojanami, backdoorami, złośliwym oprogramowaniem typu spyware, adware oraz atakami phisherów. Zmiany w wydaniu 2011 dotyczą przede wszystkim rozwinięcia opcji związanych między innymi z wykonywaniem kopii zapasowych w trybie online. Możliwe jest teraz tworzenie kopii danych selektywnych w wielu różnych trybach. Dodano ponadto wsparcie dla opcji szyfrowania rozmów za pośrednictwem komunikatorów Yahoo! Messenger i MSN Messenger oraz zwiększono ochronę magazynów plików Vault, utworzonych w środowisku Autodesk, poprzez zabezpieczanie miejsca przechowywania danych, np. przy użyciu techniki szyfrowania. Ponadto ulepszono tryb Gamer, pracę na komputerach przenośnych oraz wsparcie dla IDS i IPv6. Zauważalny jest również skok wydajnościowy, spowodowany niższym wykorzystaniem zasobów systemowych.

Wśród nowości w wydaniu 2012 znalazła się m.in. usługa Safebox, służąca do automatycznego przeprowadzania kopii zapasowych ważnych danych i przenoszenia jej do tzw. „chmury”, na serwery BitDefendera. Zadebiutował również moduł do ochrony danych w sieciach społecznościowych oraz tryb Autopilota, po włączeniu którego BitDefender nie wyświetla żadnych komunikatów i pytań, automatycznie dobierając konfigurację i reagując adekwatnie do zaistniałej sytuacji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Kluczowe nowe funkcje obejmują:

1. Autopilot
W trybie Autopilota program sam inteligentnie podejmuje optymalne dla bezpieczeństwa decyzje bez udziału użytkownika. Oznacza to brak wyskakujących okienek, brak komunikatów, a także brak konieczności konfigurowania programu po jego zainstalowaniu. Wiele produktów antywirusowych powiadomią nas przy pomocy okienkach pop-up w czasie rzeczywistym,kiedy wykryją wirusa. Niektóre irytująco proszą o pozwolenie dostępu do pliku a nawet pytają, co robić przed usunięciem zagrożenia. Bitdefender w tej wersji posiada naprawdę dopracowany „tryb cichy”. Nie wyskakuje żadne okienko podczas naszej pracy a wykryte zagrożenia możemy podejrzeć w dzienniku zdarzeń. W niektórych przypadkach funkcja „Virus Control” tłumi podejrzane pliki nie pozwalając im na jakąkolwiek modyfikację kluczy, odczytu czy zapisu na naszym systemie aż do naszego potwierdzenia.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


2. Ochrona Portali Społecznościowych
Nowa funkcja ochrony sieci społecznościowych służy do filtrowania i blokowania e-zagrożeń specyficznie związanych z tego rodzaju aktywnością towarzyską, skanując odnośniki otrzymywane od znajomych z Facebooka i monitorując ustawienia prywatności.


3. Dyspozytor Skanowania
Dyspozytor Skanowania wynajduje i wykorzystuje przedziały czasowe, kiedy obciążenie systemu spada poniżej określonego poziomu, by przeprowadzać okresowe skanowanie całego systemu. W ten sposób Bitdefender nie zakłóca aktywności komputerowej użytkownika i nie wpływa na szybkość systemu.

4. Safebox – Kopia Online & Synchronizacja Plików
Bitdefender Safebox nieustannie monitoruje ważne pliki i tworzy ich kopie zapasowe na bezpiecznym serwerze zdalnym za każdym razem gdy wykryje ich zmianę. Kopie plików dostępne są także dla innych komputerów, na których użytkownik zainstalował Bitdefendera. Wersja Total Security udostępnia bezpłatnie przestrzeń 2GB online.

5. Tryb Ratunkowy
Jeśli e-zagrożenia, jak na przykład rootkity, nie mogą być usunięte z poziomu pracującego systemu Windows, komputer zostaje uruchomiony ponownie i przechodzi w tryb ratunkowy- bezpieczne środowisko, którego można użyć do wyczyszczenia i przywrócenia systemu.

6. Wirtualizacja Przeglądarki
Funkcja izolująca przeglądarkę internetową od systemu operacyjnego w tworzonym przez Bitdefendera środowisku wirtualnym. Zapobiega to wykorzystywaniu przez e-zagrożenia luk w przeglądarce do przejęcia kontroli nad całym systemem.

7. Elastyczny Interfejs
Moduły programu można dowolnie przenosićw głównym oknie (funkcja Drag&Drop), aby uzyskać szybki dostęp do najczęściej wykonywanych akcji.

8. Przyśpieszona instalacja
Bitdefender 2012 instaluje się przy pomocy kilku kliknięć, a cały proces zajmuje połowę czasu wymaganego przez poprzednią wersję.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


9. Szyfrowanie plików
Jak i TrustPort Total Protection 2012, Bitdefender zawiera opcję tworzenia zaszyfrowanych "folderów" do przechowywania poufnych informacji czy danych. Folder taki jest widoczny jako dodatkowy dysk. Po zablokowaniu folderu jego zawartość jest niedostępna.

10. Moduł Antyspam
Od zeszłego roku badania nad technologia antyspamową są prowadzone w taki sposób, aby zredukować fałszywe alarmy (wiadomości poczty trafiały do folderu spam) do minimum. Filtr ten wykorzystuje analizę w chmurze. Filtr antyspamowy BitDefendera ma tylko kilka ustawień. Możemy ustawić poziom filtrowania na agresywny (będzie blokował więcej spamu, ale być może zablokuje także maile nie zawierające spamu), czy łagodny (analogicznie odwrotnie do poziomu agresywnego – przepuszcza więcej maili, lecz jest ryzyko, że spam również trafi do naszej skrzynki odbiorczej). Najlepiej jest ustawić na poziom normalny - działa pomiędzy tymi skrajnościami. Domyślnie filtr antyspamowy blokuje wszelkie wiadomości podejrzane – określa je na podstawie znaków azjatyckich czy znaków cyrylicy. Domyślnie filtrowanie wiadomości na podstawie znaków azjatyckich jest wyłączona.
Antyspam w tym pakiecie jest bardzo dobry - zero fałszywych alarmów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


11. Firewall - zapora
  • Mapa sieci pozwala kontrolować wszystkie instalacje Bitdefendera w sieci domowej z pojedynczego komputera. Bitdefender Safego (dostępny również jako osobny plik do pobrania za darmo) ochroni nasze konta na Facebooku blokując złośliwe linki i pozwoli ostrzec naszych znajomych.
  • Zapora BitDefender zawiera system wykrywania włamań, ale funkcja ta jest domyślnie wyłączone. Support Bitdefendera wyjaśnił, że użytkownicy testów i tak mieli tendencję do wyłączania tej funkcji.
  • Jeśli komputer jest podłączony do internetu przez WiFi, program można tak skonfigurować, aby monitorował wszystkie sieci w zasięgu. Podobnie jak w przypadku innych funkcji, nie będzie nas powiadamiał bezpośrednio. Zbuduje nam raport działań w dzienniku zdarzeń.


Zdecydowanie popieram taką zaporę, która działa inteligentnie i nie wyświetla niezrozumiałych komunikatów dla użytkownika.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


12. Kontrola rodzicielska
Bitdefender oczywiście również posiada moduł kontroli rodzicielskiej. Rodzice mogą ustawić w programie blokowane stron internetowych w 30 kategoriach. Możliwe jest blokowanie stron lub gier na podstawie protokołu, więc jest to blokada całkowicie niezależna od przeglądarki. Możliwe jest też ustawienie tygodniowego harmonogramu dostępu - w przedziałach czasowych, kiedy zezwolić dziecku na korzystanie z internetu. Program również umożliwia blokowanie konkretnych programów zainstalowanych w systemie. Oczywiście jeśli posiadamy w domu kilka komputerów, można tym wszystkim zarządzać z jednego komputera „matki”.

Niezależne testy
BitDefender miał najlepszy wynik i uzyskał certyfikat w testach przeprowadzonych przez AV-Test.org, uzyskał najwyższą średnią z trzech testów przeprowadzonych na systemach Windows 7, Vista i XP.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Bitdefender chroni nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem na wielu płaszczyznach, począwszy już od skanowania podczas instalacji. Żadnej z próbek złośliwego oprogramowania nie udało się zapobiec instalacji produktu.
Bitdefender wykrył 82 procent aktywnych zagrożeń i zdobył 6,0 punktów. To dobry wynik na obecnej zbieraninie próbek, choć inne produkty zdobyły znacznie wyższe noty w stosunku do poprzedniego zbioru. W teście na usuwanie rootkitów, Bitdefender wykrył ich 86 procent i zdobył 6,0 punktów. W testach przeciw scareware jest o wiele bardziej skuteczny. Podobnie jak kilka innych produktów, wykrył wszystkie próbki scareware i zdobył 9,5 punktów na 10 możliwych.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Bitdefender wykrył 83 procent próbek złośliwego oprogramowania i zdobył 7,7 punktów w blokowaniu złośliwego oprogramowania, jest to wynik poniżej średniej. W testach na blokowanie rootkitów, wykrył wszystkie próbki, zdobywając 8,4 pkt. Jeśli chodzi o scareware, wykrył 80 procent i zdobył 7,0, po raz kolejny poniżej średniej.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Mój własny test
Test polegał na zidentyfikowaniu i usunięciu statycznych wirusów jak i też tych już nieaktywnych. Antywirus do dyspozycji miał 1595 zarażonych plików o łącznym rozmiarze prawie 725MB , gdzie wykrył 1085wirusów różnych odmian. Jak sobie poradził? Średnio.

Wykrył i usunął 2157 pliki, co daje wynik w przybliżeniu 68%
1595-1085 = 510 - liczba pozostawionych plików
1085/1595=0,68*100% = 68%

Podsumowanie
BitDefender Total Security 2012 oferuje wszystkie funkcje, które powinien mieć kombajn do zabezpieczeń. Wszystkie jego moduły wypadają dobrze w niezależnych testach. Niektóre jak np. ochrona przed phishingiem są świetne. BitDefender to dobry wybór dla tych, którzy potrzebują solidnej ochrony w internecie przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami.

Zalety
  • Doskonałe wyniki testów laboratoryjnych.
  • Bardzo dobry moduł AntiPhishing i Antyspam
  • Inteligentny firewall.
  • Dobry i rozbudowany moduł Kontroli Rodzicielskiej.
  • Możliwość tworzenia kopii zapasowych online.
  • Szyfrowanie plików i rozdrabniania.
  • System regulacji modułów.

Wady
Tylko średnie wyniki w blokowaniu i usuwaniu złośliwego oprogramowania

Oceny
Firewall: 4/5
Usuwanie wirusów: 3,5/5
Blokowanie wirusów: 3/5
Wydajność: 4/5
Antyspam: 4/5
Ochrona danych: 4/5
Kontrola rodzicielska: 3,5/5

Użytkownicy posiadający ważne licencje na wcześniejsze edycje Bitdefendera mają prawo do bezpłatnej aktualizacji do najnowszej wersji. Oprogramowanie można pobrać ze strony

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

gdzie znajdują się także dodatkowe informacje oraz możliwość zakupu lub odnowienia licencji.


//recenzja pochodzi z mojego forum//
Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#2
Lubię niekonwencjonalne recenzje...nawet jak w miejscu "obrazek" obrazka nie ma Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
Może to przegapiłem bo na ipb są ciut inne oznaczenia bbcode niz phpbb
Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#4
Plus za to iż autor poświęcił chwilę na przygotowanie tej recenzji, ale jak dla mnie niestety spora część tej treści wygląda jak żywcem przepisana z folderów reklamowych bitdefendera (tj. opis funkcji programu) gdzie aż się prosi o komentarz własny dotyczący poszczególnych funkcjonalności jak się sprawują czego brakuje etc. Niestety ani słowem autor nie wspomniał o koszmarnie wolnym skanowaniu dużej ilości plików potrzebnych na czas testów, ani o licznych błędach które występują na wielu wielu konfiguracjach praktycznie czyniąc używanie programu nie możliwym.
Odpowiedz
#5
Nie wspomniałem w recenzji z prostego powodu, nie powiem jakiego :p

Program długo skanuje. Kiedy testowałem na paczkach malware po wykryciu wirusów nie reagował na "usuń", klikac sobie mogłem dowoli. Dopiero po przeskanowaniu 3 raz tego samego wreszcie usunął. Instalacja trwała z 20 min bo coś tam pobierał, skanował. Odinstalować musiałem MBAM bo inaczej nie poszła instalacja Bitdefendera. Więcej błędów nie pamiętam. Fakt, taka wersja beta z tego softu.
Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#6
adrian1877 napisał(a):Nie wspomniałem w recenzji z prostego powodu, nie powiem jakiego :p


Oj tam, jesteś wśród swoich, nie wstydź się Wink

Cytat: Program długo skanuje. Kiedy testowałem na paczkach malware po wykryciu wirusów nie reagował na "usuń", klikac sobie mogłem dowoli. Dopiero po przeskanowaniu 3 raz tego samego wreszcie usunął.


To nie jest tak, że nie reaguje. Tzn. faktycznie nie widać, aby coś robił i trzeba cierpliwie czekać. To ogromna wada tej aplikacji, ponieważ te czekanie może trwać od kilku to kilkudziesięciu minut. Tragedia straszna i jedyne, co uniemożliwia mi zrobienie testu wideo (może jak będe miał cały jeden wolny dzień, to się uda).

Cytat: Więcej błędów nie pamiętam. Fakt, taka wersja beta z tego softu.


Ja miałem problemy z instalacją na maszynie wirtualnej z Windows XP. Dopiero przydzielenie jej 3250 MB RAM pomogło. Coś strasznego, jak mulasty i niedopracowany wydaje się być ten pakiet...
This is your life and it's ending one minute at a time

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Powered by mózg + Bitdefender Internet Security 2013
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości