Czym jest Linux?
#1
Linuxjest potocznym słowem, na określenie dużej rodziny systemów operacyjnych, jednak prawidłowa nazwa powinna brzmieć GNU/Linux , gdyż określenie Linux tyczy sięjądra ( z ang. - kernel), na którym system jest zbudowany i się opiera. Linux to określenie bardziej znane i rozpowszechnione w świecie komputerów i informatyki, tym sformułowaniem będę operował w odniesieniu do całości systemu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Linux nie stanowi, tak jak Windows produktu jednej firmy, gdyż nad nim pracuje , często bezinteresownie wiele firmczy kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób, tzw. społeczność , przyczyniając się tym samym, że GNU/Linux jako baza przeradza się pod ich okiem w tzw. dystrybucję .

Wyróżniamy ogrom dystrybucji, które różnią się wyglądem i przeznaczaniem, odmałych, które możemy zainstalować na pendrive, poprzez komputery domowe, laptopy, aż po serwery.

Główną zaletąLinuksów jest to, że jako wolne oprogramowanie są całkowicie za darmo i w pełni legalnie.

Wdzisiejszych czasach Linux nie jest trudny w obsłudze, wręcz są dystrybucje, gdzie jest to bardzo proste i nie skomplikowane,(Ubuntu , Mint) a do tego , po zainstalowaniu, mamy programy gotowe do pracy - biurowe, graficzne i wiele innych. Jak nam tego by było mało i chcielibyśmy mieć coś więcej, każda dystrybucja posiada menedżera pakietów , z którego mamy dostęp nierazdo kilkunastu tysięcy aplikacji, bez zbędnego wyszukiwania ich w internecie.

Co najważniejsze:

Używając dystrybucji Linuxa masz zupełne prawo i swobodę zmieniania jej, kopiowania, studiowania, rozpowszechniania , bez jakichkolwiek konsekwencji, bo to wolne oprogramowanie.....

Wolność jaką daje Linux .

Screeny z kilku dystrybucji Linuxa:
-Ubuntu
-openSuse
-PCLinux OS
-Linux Mint
-Mandriva
-Fedora

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
ech... czytając to odczuwam prawie <stygmaty> nestora "maddog-a" odciśnięte na <wolnym oprogramowaniu>Grin które można dojrzeć także na screenach

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#3
andrzej76 napisał(a):gdyż określenie Linux tyczy się do jądra
<- nie do jądra, tylko [b] ...tyczy się jądra[b] .
andrzej76 napisał(a):Ponieważ Linux to określenie
<- bez ponieważ - zdania się nie zaczyna od "ponieważ".
andrzej76 napisał(a):sformułowaniem będę operował, w odniesieniu do całości systemu.
<- przed "w" nie ma przecinka, chyba, że się powtarza.
andrzej76 napisał(a):firm, czy kilkaset a nawet kilka tysięcy osób
<- przed "czy" nie ma przecinka, bo to nie zdanie pytające, za to przecinek ma być przed "a".
andrzej76 napisał(a):Główną zaletą Linuxów jest to, że jako wolne oprogramowanie, są całkowicie za darmo, w pełni legalnie.
<- to jedno zdanie złożone podwójnie, a nie jak widać po przecinkach- poczwórnie. Powinno wyglądać tak: [b]Główną zaletą Linuksów(w polskim dopuszcza się spolszczenie) jest to, że jako wolne oprogramowanie są całkowicie darmowe i w pełni legalne.
andrzej76 napisał(a):nie skomplikowane,(Ubuntu , Mint) a do tego , po zainstalowaniu
<- przed nawiasem nie ma przecinka, ma być on po nawiasie. "po" nie będzie przecinka, gdyż jest on przed "a" i to nie są dwa oddzielne zdania składowe. Nieskomplikowane piszemy łącznie, bo to przymiotnik.
andrzej76 napisał(a):graficzne, i wiele innych.
<- przed "i" nie stawiamy przecinka, chyba że się powtarza.
andrzej76 napisał(a):Jak nam tego by było mało, i chcielibyśmy mieć coś więcej
<- to samo co powyżej.
andrzej76 napisał(a):tysięcy aplikacji, bez zbędnego wyszukiwania ich w internecie.
<- jedno zdanie składowe - przecinek przez "bez" do kasacji.
andrzej76 napisał(a):wolne oprogramowanie, bo to...
<- powtórzenie "bo to..." jest bezsensowne, lepiej skończyć na wolne oprogramowanie i dać wielokropek, będzie lepiej wyglądać.
I kuje w oczy, że dystrybucję można studiować. Pozbyłbym się tego członu, bo nie daje on żadnej informacji, a tylko dziwnie wygląda.
Po naprawie wszystkich usterek art. będzie wyglądał lepiej.
Pozdrawiam.
MacBook Pro 13" Retina Mid 2014
Odpowiedz
#4
Cytat: Używając dystrybucji Linuxa masz zupełne prawo i swobodę zmieniania jej, kopiowania, studiowania, rozpowszechniania , bez jakichkolwiek konsekwencji, bo to wolne oprogramowanie, bo to...

Wolność jaką daje Linux.


Linuks (zaleca się używanie wersji spolszczonej) nie daje wolności, bo sam w sobie nie stanowi o rozpowszechnianiu, kopiowaniu, zmienianiu itd. Owy wolny dostęp gwarantuje licencja na jakiej jest on rozpowszechniany i tu np. aby móc, go rozpowszechniać należy każdemu odbiorcy dostarczyć kopie licencji, nie mam pewności, ale chyba jest obojętnym w jakiej formie to zrobimy, może to być link do wersji elektronicznej, a może być to wersja papierowa, fizycznie namacalna.

Warto powiedzieć, tym którzy zaczynają swoją przygodę z tą rodziną systemów, że choć obsługa wielu dystrybucji została uproszczona, to pro publico bono warto znać polecenia terminala i z niego korzystać. Zdarza się, że menadżery instalują jakiś pakiet, a razem z nim inne niezbędne paczki, natomiast przy jego usuwaniu, doinstalowane wcześniej pliki nie zostają usunięte.

Myślę, że nie bez znaczenia jest także to, że obsługa instalacji w najpopularniejszych dystrybucjach jest banalnie prosta....

Ot, np.
sudo apt-get install nazwa pakietu lub sudo aptitude install nazwa pakietu - instalacja w dystrybucjach takich jak Debian, Ubuntu, Mint czyli wszystkich, które korzystają z paczek .deb
sudo apt-get remove nazwa pakietu lub sudo aptitude remove nazwa pakietu - dla usunięcia tychże paczek (zalecam aptitude)
sudo apt-get search nazwa pakietu lub sudo aptitude search nazwa pakietu - przeszukuje repozytoria dystrybucji w celu znalezienia paczek o podobnej nazwie do nazwy pakietu

I to w sumie z tych podstawowych byłoby na tyle.

Zapomniałeś dodać, że dystrybucje różnią się często zastosowanym środowiskiem graficznym, i tak najpopularniejsze to GNOME, KDE oraz XFCE. Pierwszy i trzeci są do siebie podobne, KDE natomiast potrafi niektórym przypominać interfejs Windows 7, przynajmniej od momentu zastosowania tzw. Plasmy w KDE Smile

Osobiście polecam dystrybucje jak najbardziej ascetyczne, jeśli chodzi o zawartość pakietów po instalacji czyli np. Debian z XFCE. Lekki, przejrzysty, choć dla niektórych przestarzały interfejs, do którego doinstalujemy pakiety, które są nam niezbędne do pracy.
Odpowiedz
#5
Tomasz napisał(a):Zapomniałeś dodać, że dystrybucje różnią się często zastosowanym środowiskiem graficznym


Tomku, to było w skrócie o Linuxie, jak miałbym się rozpisywać o wszystkim, zajęło by to z 3 strony, a to nie było celem, bo można napisać arta o KDE, o GNOME, o menedżerach , i wiele innych, nie zmieścisz tego w jednym artykule, ale wszystko przed mną, coś z tego będzie zapewne, a tu o licencji GNU/GPL

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości