Międzynarodowy Dzień Kobiet - Gdzie są eksperci ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego?
#1
Cytat:Brak oficjalnych statystyk potwierdzających, ile kobiet pracuje w branży cyberbezpieczeństwa, ale niektóre dane sugerują, że odsetek ten wynosi zaledwie 10%. Co oznacza, że tylko 1 na 10 osób pracujących w cyberbezpieczeństwie to kobiety.
Cyberbezpieczeństwo jest postrzegane jako "unsexy"
Cyberbezpieczeństwo ma niezaprzeczalny problem z obrazem. Zarówno hakerzy, jak i eksperci, którzy mieli za zadanie walczyć z nimi, są zazwyczaj przedstawiani w mediach jako mężczyźni, geekci ze słabą higieną i umiejętnościami interpersonalnymi.
Oczywiście tak nie jest w rzeczywistości, ale stereotyp jest tak zakorzeniony, że ludzie wierzą, że to prawda. Jako młody człowiek - mężczyzna czy kobieta - wybierający swoją ścieżkę kariery, ten banał jest nieprzydatny.
Dowody wskazują, że liczba młodych kobiet wchodzących na IT spadała systematycznie od lat 80. XX wieku. Jeśli przemysł nie może poprawić swojego wizerunku i wiarygodności wśród młodych ludzi, sytuacja ta raczej się nie zmieni.
Branża cyberbezpieczeństwa będzie musiała zebrać się, aby poprawić profil kobiet i podkreślić ich osiągnięcia. Z czasem pomoże to cofnąć wiele negatywnych stereotypów, które powstrzymują młodych ludzi przed wkroczeniem na pole.
Dyskryminacja i nękanie nadal stanowią poważne problemy
Gdy kobiety zaczynają karierę w IT i bezpieczeństwie, wiele z nich ma ciągłe problemy w pracy. Badanie przeprowadzone przez firmę zajmującą się bezpieczeństwem IT w zeszłym roku ujawniło, że kultura korporacyjna wydaje się całkowicie stronnicza wobec kobiet.
Badania wykazały również, że kobiety napotykają jeszcze większe problemy poza miejscem pracy. Targi i konferencje zostały podkreślone jako szczególnie ważne, ponieważ kobiety stają wobec znacznie większej dyskryminacji - i nasilają się również prześladowania.
Stres związany z tymi niedoskonałościami kulturowymi zmusza kobiety-cyberprzestępców do ponownego przemyślenia ich ról - a wielu z nich opuszcza branżę. Utrata doświadczonych pracowników jeszcze bardziej zmniejsza liczbę dostępnych osób, co sprawia, że świat IT jest jeszcze mniej bezpieczny.
Rzeczy muszą się zmienić. Teraz.
Oczywiście nie ma nic do powiedzenia, że kobiety muszą pracować w zakresie bezpieczeństwa IT, ale istnieje chroniczny niedobór dobrze wyszkolonych specjalistów w branży. Obecne wysiłki mające na celu rekrutację większej liczby ekspertów od cyberbezpieczeństwa zawodzą - więc logiczne jest, że przedsiębiorstwa powinny inwestować w programy, które przyciągną więcej kobiet do branży.
Jednocześnie firmy muszą bardzo uważnie przyglądać się swojej kulturze. Czy jest przyjazny dla kobiet? Czy są cenione i szanowane? Jakie są zabezpieczenia, aby zmniejszyć ryzyko nękania i dyskryminacji w szerszym przemyśle?
Ciągłe niedobory umiejętności oznaczają, że firmy domagają się odpowiednich kandydatów. Dlaczego więc kontynuować grę w systemie w kierunku męskiej większości, gdy wyraźnie nie rozwiązuje ona kryzysu?
Czas pokaże, czy branża w końcu nauczy się tej lekcji - miejmy nadzieję, że sprawy zmieniły się na lepsze podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet 2019.

Tekst : www.pandasecurity.com

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu Smile
Odpowiedz
#2
Dzięki Tobie i brawo za artykuł Smile
Wszystkim paniom uśmiechy... kwiaty i szacunek oczywiście.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
A ja wczoraj w biedronce widziałem gościa co kasuje na kasie,a przecież niby kobieca praca Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#4
Dlaczego kobieca?? Na początku lat 90-tych byłem przez prawie rok kasjerem i sprzedawcą na stoisku z alkoholem w całodobowym markecie...kilka lat później przyjąłem się jako kasjer do dużej księgarni w Krakowie. Nie widzę w tym dziwnego Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
Wśród kobiet jest większa tendencja do interesowania się ludźmi i kontaktami z nimi. Wśród mężczyzn ogólnie jest większa tendencja do interesowania się rzeczami. Takie są ogólne tendencje w preferencjach dotyczących hobby, zainteresowaniach. To jedna ze składowych dlaczego wśród specjalistów jest mniej kobiet. Nawoływanie, by zawsze było wszędzie po 50% kobiet i mężczyzn (niby tutaj nie ma tego powiedzianego, ale zwykle jest tak jest w domyśle w tego typu tekstach) pokazuje brak sensownego podejścia do tematu.
Oczywiście nie ma nic złego, jeśli jakaś kobieta wybierze ścieżkę kariery w kierunku STEM i złym jest nękanie kogokolwiek. Nie sądzę jednak by było to aż tak obecne jak malują tego typu teksty - bo teksty zwykle podają to jako jedyną przyczynę mniejszości w IT i ogólnie STEM. Zresztą w STEM zwykle są ludzie trochę inteligentniejsi niż przeciętna i myślę, że też obyczaje są lepsze niż przeciętne w ogólnej populacji, więc tym bardziej ciężko mi brać tego typu teksty na poważnie.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości