Wybory a zagrożenia - realia i prognozy
#17
Nie bardzo chcę się rozwodzić i roztrząsać nad problem odwołania czy nie nadchodzących wyborów prezydenckich, ale postanowiłem coś w tym kontekście wrzucić, bo sytuacja zaczyna się robić w pewnych momentach kuriozalna. Chodzi mi raczej o stan przygotowania i bezpieczeństwa systemu informatycznego, bo coraz częściej się mówi o wyborach zdalnych.
Dość kompleksowo opisano problemy w poniższym artykule na "Bezprawniku"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

a w miarę klarowną kwintesencję znaleźć możemy w 6 punktach swoich zastrzeżeń opublikowanych przez Prezydenta Olsztyna

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ja dodałbym tu jednak punk nr 7 - niedostosowanie infrastruktury IT i luki bezpieczeństwa w niej, których można się spodziewać. Dlaczego taki? - byłem członkiem komisji w wyborach samorządowych w 2018 roku i wiem, jak to w praktyce wygląda zwłaszcza po zakończeniu pracy komisji, kiedy przypada zasadniczy czas pracy online. Jedno słowo? - tragedia.
Może jednak być jeszcze gorzej...żartobliwe i ironiczne podsumowanie tych wątpliwości to ostatnie zdarzenie, kiedy Kancelaria Sejmu rozsyła sms-y z danymi logowania do sesji posłom, których w obecnej kadencji już nie ma. To słabo świadczy o tym, jak baza takich danych jest zarządzana i pewnie rodzi kolejne pytania o jej bezpieczeństwo, a trafne, choć raczej budzące niepokój podsumowanie poniżej

Cytat:Posłanka Katarzyna Lubnauer zwróciła uwagę na inne potencjalne zagrożenie - do systemu posiedzenia Sejmu można zalogować się nie wyłącznie ze służbowych tabletów, ale także z innych urządzeń.

"Sposób zabezpieczenia logowania posłów do systemu jest taki, że spokojnie Putin może za nas wszystkich zagłosować" - napisała.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wybory a zagrożenia - realia i prognozy - przez Konto usunięte - 25.05.2019, 19:29
RE: Wybory a zagrożenia - realia i prognozy - przez ichito - 25.03.2020, 14:19
RE: Wybory a zagrożenia - realia i prognozy - przez Konto usunięte - 25.03.2020, 16:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości